Vyvážená strava

05.04.2017 17:07

Vyvážená strava a naše zdraví

Se skladbou stravy souvisí až 90 % současných onemocnění. Závislost na jídle je jedním z nejsilnějších návyků. Lidské zdraví je závislé na sedmi hlavních složkách stravy, těmi jsou voda, sacharidy (cukry, škroby, vláknina), bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály a fytolátky. Základem vyvážené stravy jsou celozrnné obiloviny (chléb, jáhly, rýže, kukuřice, obilná kaše, müsli, těstoviny), tyto potraviny jsou hlavním zdrojem ATP energie, na základě této energie lidský organismus funguje. Do vyvážené stravy dále patří ovoce a zelenina, jsou bohaté na fytolátky, které chrání před rakovinou, dále obsahují vlákninu, vitamíny i minerály. S mírou by se měli konzumovat zdravé rostlinné zdroje, jako jsou luštěniny, ořechy, semínky nebo sojové náhražky masa či mléčných výrobků. Se střídmostí lze konzumovat a do vyvážené stravy zařadit tuky, sladidla, sůl a jiná koření. Zlozvykem posledních let se stalo, že mnoho lidí má jako hlavní jídlo dne večeři, a tím pádem jí před spaním nejvíce. K vyvážené stravě patří také to, abychom jedli pravidelně, častěji a v menších dávkách. Tři hodiny před spaním by se pak jíst už nemělo vůbec a největší porce by měla správně patřit k obědu. Správná vyvážená strava by měla obsahovat 1 800 – 2 000 kcal, pozornost by se měla věnovat také kvalitě potravin a stravu doplňovat o nezbytné potravinové doplňky.
Vyvážená strava společně s dostatkem pohybu a kvalitním odpočinkem dodává energii a správnou náladu. Současně s tím se zvyšuje obranyschopnost našeho organismu a zpomaluje proces stárnutí, tj. eliminují se degenerativní změny, které souvisí s věkem. Bonusem vyvážené stravy navíc je, že máte pod kontrolou svou váhu bez jakýchkoliv diet, zázračných pilulek, koktejlů nebo chirurgických zákroků.

Vyvážená strava a pitný režim

Pitný režim do vyvážené stravy také patří, správně bychom měli denně vypít 1,5 – 2 l vody. Nejlepší je čistá voda, zelený čaj nebo čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Za vhodné pro pitný režim nelze považovat bublinkové nápoje, kávu, černý čaj a krabicové džusy. Do potřebného množství tekutin nelze zahrnout ani polévku a jinou tekutou stravu.